Universal Lathe TOS SN 40B/1000
Universal Lathe TOS SN 40B/1000 was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS SN 40B/1000 was built in 1985 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1985 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | Machine disassembled |
| Stock number | 5050 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 39.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 15.7 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 8.7 in |
| Power of the spindle | 7.4 hp |
| Minimum rotary speed of the spindle | 22 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2000 1/min |
| Length of the lathe | 98.4 in |
| Width of the lathe | 43.3 in |
| Height of the lathe | 59.1 in |
| Weight of the lathe | 2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































