- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes TOS Celakovice
- ›
- Universal Lathes TOS Celakovice SU 80/2750
Universal Lathe TOS Celakovice SU 80/2750
Universal Lathe TOS Celakovice SU 80/2750 was manufactured by the machine manufacturer TOS Celakovice. Machine TOS Celakovice SU 80/2750 was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 211099 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 108.3 in |
| Turning diameter over bed (max) | 31.5 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 19.5 in |
| Workpiece weight between centers (max) | 5952.5 lb |
| Power of the spindle | 22.8 hp |
| Length of the lathe | 212.7 in |
| Width of the lathe | 56.6 in |
| Height of the lathe | 57.1 in |
| Weight of the lathe | 6613.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































