- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes RECKORD
- ›
- Universal Lathes RECKORD HD 175 / 2
Universal Lathe RECKORD HD 175 / 2
Universal Lathe RECKORD HD 175 / 2 was manufactured by the machine manufacturer RECKORD. Machine RECKORD HD 175 / 2 was built in 1993 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1993 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 39.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 20.9 in |
| Spindle bore | 2.1 in |
| Minimum rotary speed of the spindle | 40 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1800 1/min |
| Total power demand | 5.4 hp |
| Weight of the lathe | 1.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| 3-jaw chuck | |
| 4-jaw chuck | |
| Cooling system | |










































