- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes PINACHO
- ›
- Universal Lathes PINACHO DLZ200 x 1000
Universal Lathe PINACHO DLZ200 x 1000
Universal Lathe PINACHO DLZ200 x 1000 was manufactured by the machine manufacturer PINACHO. Machine PINACHO DLZ200 x 1000 was built in 2023 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2023 |
| Warranty | Producer's warranty |
| Technical condition | Unused |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 020023 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 39.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 15.8 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 9.6 in |
| Spindle bore | 1.7 in |
| Total power demand | 5.4 hp |
| Tailstock quill diameter | 2.3 in |
| Tailstock quill travel | 7.1 in |
| Length of the lathe | 78.7 in |
| Width of the lathe | 25.6 in |
| Height of the lathe | 59.1 in |
| Weight of the lathe | 1.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Technical documentation | |









































