Universal Lathe OERLIKON DEOA
Universal Lathe OERLIKON DEOA was manufactured by the machine manufacturer OERLIKON. Machine OERLIKON DEOA was built in 1975 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Switzerland |
| region | Thurgau |
| Year of manufacture | 1975 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 59.1 in |
| Turning diameter over bed (max) | 15.9 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 9.6 in |
| Spindle bore | 1.5 in |
| Power of the spindle | 10.1 hp |
| Number of the rotary speed of the spindle | 12 pcs |
| Minimum rotary speed of the spindle | 28 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2442 1/min |
| Length of the lathe | 177.2 in |
| Width of the lathe | 47.2 in |
| Height of the lathe | 55.1 in |
| Weight of the lathe | 3.9 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Cooling system | |










































