Universal Lathe MEUSER M 2 L
Universal Lathe MEUSER M 2 L was manufactured by the machine manufacturer MEUSER. Machine MEUSER M 2 L was built in 1971 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1971 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Sufficient |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 59.1 in |
| Turning diameter over bed (max) | 22 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 11.8 in |
| Spindle bore | 2.6 in |
| Power of the spindle | 8.7 hp |
| Minimum rotary speed of the spindle | 25 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1120 1/min |
| Total power demand | 7.4 hp |
| Tailstock quill diameter | 2.6 in |
| Length of the lathe | 137.8 in |
| Width of the lathe | 51.2 in |
| Height of the lathe | 53.1 in |
| Weight of the lathe | 3.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| 3-jaw chuck | |
| Quick change tool post | |
| Metric threads | |
| Modular threads | |
| Inch threads | |













































