- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Universal Lathes
- ›
- Universal Lathes JASHONE
- ›
- Universal Lathes JASHONE M180Ex1000
Universal Lathe JASHONE M180Ex1000
Universal Lathe JASHONE M180Ex1000 was manufactured by the machine manufacturer JASHONE. Machine JASHONE M180Ex1000 was built in 1985 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Guipúzcoa |
| Year of manufacture | 1985 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 39.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 14.2 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 7.9 in |
| Spindle bore | 2 in |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| 3-jaw chuck | |














































