Universal Lathe EMCO SUPER 11 CD
Universal Lathe EMCO SUPER 11 CD was manufactured by the machine manufacturer EMCO. Machine EMCO SUPER 11 CD was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 25.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 11 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 6.7 in |
| Workpiece weight between centers (max) | 176.4 lb |
| Workpiece weight in chuck (max) | 99.2 lb |
| Tailstock quill diameter | 1.2 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |





















































