- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Universal Grinding Machines
- ›
- Universal Grinding Machines ABA
- ›
- Universal Grinding Machines ABA Ecoline 806
Universal Grinding Machine ABA Ecoline 806
Universal Grinding Machine ABA Ecoline 806 was manufactured by the machine manufacturer ABA. Machine ABA Ecoline 806 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the grinding (shaft) | 31.5 in |
| Total power demand | 10.1 hp |
| Machine height | 110.2 in |
| Machine length | 149.6 in |
| Machine width | 110.2 in |
| Machine weight | 7.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |
| Coolant filter system (paper) | |













































