- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- Turning and Milling Centers
- ›
- Turning and Milling Centers OKUMA
- ›
- Turning and Milling Centers OKUMA Multus U4000
Turning and Milling Center OKUMA Multus U4000
Turning and Milling Center OKUMA Multus U4000 was manufactured by the machine manufacturer OKUMA. Machine OKUMA Multus U4000 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 82.7 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 27.4 in |
| Maximum power of the main spindle (turning) | 20.1 hp |
| Diameter of the turning spindle bore | 5.5 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 4200 rpm |
| Total number of tools in the turret | 80 pcs |
| Maximum travel length in the Y-axis | 11.8 in |
| Subspindle power | 14.7 hp |
| Maximum subspindle speed | 12000 rpm |
Equipment | |
|---|---|
| OKUMA OSP-P300S-H | |














































































