- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines
- ›
- Surface Grinding Machines ELB
- ›
- Surface Grinding Machines ELB SWB 015 VA II
Surface Grinding Machine ELB SWB 015 VA II
Surface Grinding Machine ELB SWB 015 VA II was manufactured by the machine manufacturer ELB. Machine ELB SWB 015 VA II was built in 1975 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1975 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 61 in |
| Width of the working table | 21.7 in |
| Maximum height of the grinded workpieces (for a new grinding wheel) | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1322.8 lb |
| Power of the spindle drive | 8 hp |
| Number of rotary speeds of the spindle | 1460 pcs |
| Minimum distance from the table to the spindle axis | 7.9 in |
| Maximum distance from the table to the spindle axis | 21.7 in |
| Diameter of a new grinding wheel | 15.7 in |
| Maximum diameter of a grinding wheel | 3.9 in |
| Diameter hole in the grinding wheel | 0.000394 in |
| Total power demand | 10.1 hp |
| Oil tank capacity | 58.1 US gallon |
| Number of T-slots in the table | 1 pcs |
| Machine height | 98.4 in |
| Machine length | 181.1 in |
| Machine width | 90.6 in |
| Machine weight | 8.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Rapid feed of the grinding wheel | |
| Automatic approach of the grinding wheel | |
| Electromagnetic chuck | |
| Demagnetizing of the chuck | |
| Liquid cooling system | |
| Vibroisolators | |
| Central lubrication | |
| Technical documentation | |








































