- UniMachines
- ›
- Drilling Machines
- ›
- Radial Drilling Machines
- ›
- Radial Drilling Machines BERNARDO
- ›
- Radial Drilling Machines BERNARDO GB 35 TH
Radial Drilling Machine BERNARDO GB 35 TH
Radial Drilling Machine BERNARDO GB 35 TH was manufactured by the machine manufacturer BERNARDO. Machine BERNARDO GB 35 TH was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 251463 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum boring diameter | 1.4 in |
| Maximum distance from the spindle to the base | 13.4 in |
| Minimum rotary speed of the spindle | 75 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2020 1/min |
| Length of the base | 21.3 in |
| Width of the base | 17.3 in |
| Power of the spindle drive | 2.9 hp |
| Machine height | 87.8 in |
| Machine length | 26 in |
| Machine width | 35.4 in |
| Machine weight | 0.677921 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































