- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUPUNCH 3000
Punching Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000
Punching Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUPUNCH 3000 was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 20.2 short ton |
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.251969 in |
| Table length (X) | 98.4 in |
| Table width (Y) | 49.2 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 352.7 lb |
| Machine height | 88.7 in |
| Machine length | 244.2 in |
| Machine width | 255.9 in |
| Machine weight | 13.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































