- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUMATIC 500 R
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500 R
Punching Machine TRUMPF TRUMATIC 500 R was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TRUMATIC 500 R was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5955 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum thickness of the sheet metal | 0.314961 in |
| Table length (X) | 99.8 in |
| Table width (Y) | 50.4 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 440.9 lb |
| Maximum punching speed (number of impacts per minute) | 900 1/min |
| Maximum marking speed (number of impacts per minute) | 1700 1/min |
| Number of tools in the magazine | 18 pcs |
| Maximum feed rate in X-axis | 3543.3 in/min |
| Maximum feed rate in Y-axis | 2362.2 in/min |
| Machine height | 86.6 in |
| Machine length | 271.7 in |
| Machine width | 228.3 in |
| Machine weight | 12.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































