- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines BOSCHERT
- ›
- Punching Machines BOSCHERT COMBI-CUT
Punching Machine BOSCHERT COMBI-CUT
Punching Machine BOSCHERT COMBI-CUT was manufactured by the machine manufacturer BOSCHERT. Machine BOSCHERT COMBI-CUT was built in 2006 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2006 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 5249 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 31.5 short ton |
| Maximum length of the sheet metal (X) | 98.4 in |
| Maximum width of the sheet metal (Y) | 49.2 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 2362.2 in/min |
| Maximum feed rate in Y-axis | 2362.2 in/min |
| Machine weight | 16 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































