- UniMachines
- ›
- Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines HUSKY
- ›
- Plastics Injection Molding Machines HUSKY 300
Plastics Injection Molding Machine HUSKY 300
Plastics Injection Molding Machine HUSKY 300 was manufactured by the machine manufacturer HUSKY. Machine HUSKY 300 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6147 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Clamping force | 330.7 short ton |
| Injection capacity | 82.2 in3 |
| Distance between the columns (horizontal) | 30.7 in |
| Distance between the columns (vertical) | 30.7 in |
| Pressure of the hydraulic system | 2610.7 psi |
| Machine length | 362.2 in |
| Machine width | 82.7 in |
| Machine height | 98.4 in |
| Weight of the injection molding machine | 0.0231485 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































