- UniMachines
- ›
- Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines
- ›
- Plastics Injection Molding Machines ARBURG
- ›
- Plastics Injection Molding Machines ARBURG 520 C 2000-675
Plastics Injection Molding Machine ARBURG 520 C 2000-675
Plastics Injection Molding Machine ARBURG 520 C 2000-675 was manufactured by the machine manufacturer ARBURG. Machine ARBURG 520 C 2000-675 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Clamping force | 224.8 short ton |
| Injection capacity | 26.1 in3 |
| Minimum distance between the plates for mounting the mold | 9.8 in |
| Maximum distance between the plates for mounting the mold | 25.6 in |
| Height of the plate for mounting the mold | 28.1 in |
| Width of the plate for mounting the mold | 28.1 in |
| Distance between the columns (horizontal) | 20.5 in |
| Distance between the columns (vertical) | 20.5 in |
| Screw diameter | 2.2 in |
| Total power demand | 60.2 hp |
| Machine length | 219.3 in |
| Machine width | 75.6 in |
| Machine height | 86 in |
| Weight of the injection molding machine | 7.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Robot for finished parts | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |














































