- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Jig Grinding Machines
- ›
- Jig Grinding Machines MITSUI SEIKI
- ›
- Jig Grinding Machines MITSUI SEIKI 4GA
Jig Grinding Machine MITSUI SEIKI 4GA
Jig Grinding Machine MITSUI SEIKI 4GA was manufactured by the machine manufacturer MITSUI SEIKI. Machine MITSUI SEIKI 4GA was built in 1970 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 1970 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 25.6 in |
| Width of the working table | 16.5 in |
| Maximum diameter of the grinded hole | 9.8 in |
| Machine weight | 3.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Tilting magnetic chuck | |
| Rotary working table | |
| Central lubrication | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |










































