- UniMachines
- ›
- Guillotine shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears SOMO
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears SOMO 30 / 4
Hydraulic Guillotine Shear SOMO 30 / 4
Hydraulic Guillotine Shear SOMO 30 / 4 was manufactured by the machine manufacturer SOMO. Machine SOMO 30 / 4 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Milano |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum cutting length | 120.1 in |
| Maximum cutting thickness of the sheet metal | 0.15748 in |
| Machine height | 68.9 in |
| Machine length | 161.4 in |
| Machine width | 80.7 in |
| Machine weight | 8.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| CE Declaration | |











































