- UniMachines
- ›
- Guillotine shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears DURMA
- ›
- Hydraulic Guillotine Shears DURMA VS 3006
Hydraulic Guillotine Shear DURMA VS 3006
Hydraulic Guillotine Shear DURMA VS 3006 was manufactured by the machine manufacturer DURMA. Machine DURMA VS 3006 was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum cutting length | 121.3 in |
| Maximum cutting thickness of the sheet metal | 0.23622 in |
| Maximum cutting angle | 2 st |
| Total power demand | 14.7 hp |
| Machine height | 76.8 in |
| Machine length | 161.4 in |
| Machine width | 143.7 in |
| Machine weight | 8.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































