- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines TOS
- ›
- Horizontal Milling Machines TOS W100A
Horizontal Milling Machine TOS W100A
Horizontal Milling Machine TOS W100A was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS W100A was built in 1987 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Středočeský kraj |
| Year of manufacture | 1987 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 49.2 in |
| Width of the working table | 49.2 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 6613.9 lb |
| Minimum rotary speed of the spindle | 7.1 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1120 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 63 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 44.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 49.2 in |
| Total power demand | 20.1 hp |
| Number of T-slots in the table | 9 pcs |
| Machine height | 118.1 in |
| Machine length | 237 in |
| Machine width | 139.8 in |
| Machine weight | 15.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Swivel working table (1 axis) | |












































