- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines
- ›
- Horizontal Milling Machines KUNZMANN
- ›
- Horizontal Milling Machines KUNZMANN HF 6/1 K
Horizontal Milling Machine KUNZMANN HF 6/1 K
Horizontal Milling Machine KUNZMANN HF 6/1 K was manufactured by the machine manufacturer KUNZMANN. Machine KUNZMANN HF 6/1 K was built in 1979 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1979 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 13723 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 33.9 in |
| Width of the working table | 10.4 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 17.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 16.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 7.9 in |
| Power of the spindle drive | 3.5 hp |
| Machine height | 78.7 in |
| Machine length | 63 in |
| Machine width | 59.1 in |
| Machine weight | 1.4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |



















































