- UniMachines
- ›
- Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines IXION
- ›
- Horizontal Boring Machines IXION TL 1001
Horizontal Boring Machine IXION TL 1001
Horizontal Boring Machine IXION TL 1001 was manufactured by the machine manufacturer IXION. Machine IXION TL 1001 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Spindle bore | 0.984252 in |
| Length of the working table | 47.2 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Maximum rotary speed of the spindle | 4000 1/min |
| Total power demand | 7.4 hp |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































