- UniMachines
- ›
- Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines
- ›
- Horizontal Boring Machines DUCHATEAU
- ›
- Horizontal Boring Machines DUCHATEAU L.G.B.C. 63
Horizontal Boring Machine DUCHATEAU L.G.B.C. 63
Horizontal Boring Machine DUCHATEAU L.G.B.C. 63 was manufactured by the machine manufacturer DUCHATEAU. Machine DUCHATEAU L.G.B.C. 63 was built in 1981 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1981 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Spindle bore | 2.5 in |
| Length of the working table | 19.7 in |
| Width of the working table | 19.7 in |
| Power of the spindle drive | 5 hp |
| Minimum rotary speed of the spindle | 50 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 1500 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 27.6 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 17.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24.4 in |
| Total power demand | 7.4 hp |
| Travel length X-axis (hand feed) | 27.6 in |
| Travel length Y-axis (hand feed) | 17.7 in |
| Travel length Z-axis (hand feed) | 24.4 in |
| Machine weight | 2.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Vibroisolators | |
| Central lubrication | |











































