- UniMachines
- ›
- Furnaces
- ›
- Hardening Furnaces
- ›
- Hardening Furnaces MEMMERT
- ›
- Hardening Furnaces MEMMERT UL 50
Hardening Furnace MEMMERT UL 50
Hardening Furnace MEMMERT UL 50 was manufactured by the machine manufacturer MEMMERT. Machine MEMMERT UL 50 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum temperature | 464 F |
| Chamber height | 22.6 in |
| Chamber width | 30.5 in |
| Chamber depth | 20.1 in |
| Total power | 3.8 hp |
| Furnace height | 34.6 in |
| Furnace width | 35.8 in |
| Furnace length | 25.6 in |
| Furnace weight | 0.165347 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Construction the furnace: chamber furnace | |
| Heating method: electric - resistance heater | |
| Exhaust extractor | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |












































