- UniMachines
- ›
- Saw Machines
- ›
- Hacksaw machines
- ›
- Hacksaw machines ROCOCO
- ›
- Hacksaw machines ROCOCO RSR 4 C
Hacksaw machine ROCOCO RSR 4 C
Hacksaw machine ROCOCO RSR 4 C was manufactured by the machine manufacturer ROCOCO. Machine ROCOCO RSR 4 C was built in 1980 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1980 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum shaft diameter (cut at 90 degree) | 12.6 in |
| Minimum cutting speed | 0 ft/min |
| Maximum cutting speed | 0 ft/min |
| Length of the saw blade | 21.7 in |
| Total power demand | 4.3 hp |
| Machine height | 33.5 in |
| Machine width | 35.4 in |
| Machine length | 76.8 in |
| Machine weight | 1.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |










































