- UniMachines
- ›
- Saw Machines
- ›
- Hacksaw machines
- ›
- Hacksaw machines BEHRINGER
- ›
- Hacksaw machines BEHRINGER KS 280 HY
Hacksaw machine BEHRINGER KS 280 HY
Hacksaw machine BEHRINGER KS 280 HY was manufactured by the machine manufacturer BEHRINGER. Machine BEHRINGER KS 280 HY was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum shaft diameter (cut at 90 degree) | 11 in |
| Length of the saw blade | 19.7 in |
| Total power demand | 3.4 hp |
| Machine height | 43.3 in |
| Machine width | 23.6 in |
| Machine length | 66.9 in |
| Machine weight | 0.551156 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Hydraulical drive of the arm | |
| Steady angle of blade during the cutting | |
| Backgauge with a measure | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |












































