- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses
- ›
- H Frame Hydraulic Presses DORST
- ›
- H Frame Hydraulic Presses DORST TPA 75 H
H Frame Hydraulic Press DORST TPA 75 H
H Frame Hydraulic Press DORST TPA 75 H was manufactured by the machine manufacturer DORST. Machine DORST TPA 75 H was built in 1987 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Bulgaria |
| region | София |
| Year of manufacture | 1987 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 75 t |
| Length of the working table | 11 in |
| Width of the working table | 11 in |
| Maximum stroke of the piston rod | 7.9 in |
| Maximum pressure | 4568.7 psi |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































