Facing Lathe Ticino 450 ET BM 450
Facing Lathe Ticino 450 ET BM 450 was manufactured by the machine manufacturer Ticino 450. Machine Ticino 450 ET BM 450 was built in 1972 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 1972 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 90.6 in |
| Chuck diameter | 68.9 in |
| Turning diameter over bed (max) | 37 in |
| Spindle bore | 6.3 in |
| Maximum rotary speed of the spindle | 600 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































