- UniMachines
- ›
- Grinding Machines
- ›
- Cylindrical Grinders
- ›
- Cylindrical Grinders WENDT
- ›
- Cylindrical Grinders WENDT WDM 20
Cylindrical Grinder WENDT WDM 20
Cylindrical Grinder WENDT WDM 20 was manufactured by the machine manufacturer WENDT. Machine WENDT WDM 20 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | Machine unplugged |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum diameter of the grinding (shaft) | 15.7 in |
| Diameter of a new grinding wheel | 11.8 in |
| Machine height | 59.6 in |
| Machine length | 65 in |
| Machine width | 39.4 in |
| Machine weight | 2425.1 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































