- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers YDPM
- ›
- CNC Vertical Machining Centers YDPM MV 1060
CNC Vertical Machining Center YDPM MV 1060
CNC Vertical Machining Center YDPM MV 1060 was manufactured by the machine manufacturer YDPM. Machine YDPM MV 1060 was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6398 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 46.5 in |
| Width of the working table | 22 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2204.6 lb |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 41.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24.4 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 24.4 in/s |
| Machine length | 175.2 in |
| Machine width | 130.7 in |
| Machine weight | 7.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |

























































