- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers STAMA
- ›
- CNC Vertical Machining Centers STAMA MC 325
CNC Vertical Machining Center STAMA MC 325
CNC Vertical Machining Center STAMA MC 325 was manufactured by the machine manufacturer STAMA. Machine STAMA MC 325 was built in 1998 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1998 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 14634 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 21.7 in |
| Width of the working table | 13 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 11.8 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 13.8 in |
| Total power demand | 29.5 hp |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS 840 C | |

















































