- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers NICOLAS CORREA
- ›
- CNC Vertical Machining Centers NICOLAS CORREA RAPID 50
CNC Vertical Machining Center NICOLAS CORREA Rapid 50
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers NICOLAS CORREA › |
| Manufacturer | NICOLAS CORREA › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center NICOLAS CORREA Rapid 50 was manufactured by the machine manufacturer NICOLAS CORREA. Machine NICOLAS CORREA Rapid 50 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | V2021 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 196.9 in |
| Width of the working table | 78.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 33069.3 lb |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 196.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 122 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 47.2 in |
| Machine height | 232.3 in |
| Machine length | 590.6 in |
| Machine width | 244.1 in |
| Machine weight | 71.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 530 | |
| Technical documentation | |












































