- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURON KX30
CNC Vertical Machining Center HURON KX30
CNC Vertical Machining Center HURON KX30 was manufactured by the machine manufacturer HURON. Machine HURON KX30 was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 5203 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 78.7 in |
| Width of the working table | 43.3 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 5511.6 lb |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 18000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 70.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 21.7 in |
| Machine height | 137.8 in |
| Machine length | 196.9 in |
| Machine width | 98.4 in |
| Machine weight | 18.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































