- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HAAS VF4
CNC Vertical Machining Center HAAS VF4
CNC Vertical Machining Center HAAS VF4 was manufactured by the machine manufacturer HAAS. Machine HAAS VF4 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Canada |
| region | Ontario |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - paid separately |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 52 in |
| Width of the working table | 18 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 3500 lb |
| Power of the spindle drive | 15 hp |
| Number of CNC controlled axles | 4 pcs |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 7500 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 4 in |
| Maximum distance of the spindle from the table | 29 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 50 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 20 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 25 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 11.8 in/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 11.8 in/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 11.8 in/s |
| Machine height | 120 in |
| Machine length | 140 in |
| Machine width | 110 in |
| Machine weight | 8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Haas 32 Bit | |
| RS connection | |
| Ethernet (LAN) | |
| Central lubrication | |
| Lighting | |









































