- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers FADAL
- ›
- CNC Vertical Machining Centers FADAL 4020
CNC Vertical Machining Center FADAL 4020
CNC Vertical Machining Center FADAL 4020 was manufactured by the machine manufacturer FADAL. Machine FADAL 4020 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Mazowieckie |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | Machine unplugged |
| Stock number | 112 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 40.2 in |
| Width of the working table | 20.5 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1102.3 lb |
| Power of the spindle drive | 13.4 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 21 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 20 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 7500 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 3.9 in |
| Maximum distance of the spindle from the table | 28 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 40.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 20.5 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 28 in |
| Machine height | 98.4 in |
| Machine length | 118.1 in |
| Machine width | 86.6 in |
| Machine weight | 8267.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC OM 16 | |
| RS connection | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Inverter controls the spindle speed | |
| Smooth adjustment of the vertical spindle speed | |
| Central lubrication | |
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |










































