- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DUGARD
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DUGARD 760 XP
CNC Vertical Machining Center DUGARD 760 XP
CNC Vertical Machining Center DUGARD 760 XP was manufactured by the machine manufacturer DUGARD. Machine DUGARD 760 XP was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 7309 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 35.8 in |
| Width of the working table | 15 in |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 30 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 16.9 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 18.1 in |
| Machine height | 74 in |
| Machine length | 102.2 in |
| Machine width | 76.2 in |
| Machine weight | 4 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC OiMF 10.4 LCD | |












































