- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DMG DMC 1035 V ECOLINE
CNC Vertical Machining Center DMG DMC 1035 V Ecoline
CNC Vertical Machining Center DMG DMC 1035 V Ecoline was manufactured by the machine manufacturer DMG. Machine DMG DMC 1035 V Ecoline was built in 2012 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 2012 |
| Warranty | Without warranty |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | 2692 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 47.2 in |
| Width of the working table | 22 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2204.6 lb |
| Number of tools in the magazine | 30 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 40.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Machine height | 104.9 in |
| Machine length | 108.3 in |
| Machine width | 114.9 in |
| Machine weight | 4.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Lighting | |
| Technical documentation | |

















































