- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DART
- ›
- CNC Vertical Machining Centers DART vmc 1000/A HT
CNC Vertical Machining Center DART VMC 1000/A HT
CNC Vertical Machining Center DART VMC 1000/A HT was manufactured by the machine manufacturer DART. Machine DART VMC 1000/A HT was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Italy |
| region | Rovigo |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | C57171122 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 47.2 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2645.6 lb |
| Power of the spindle drive | 14.7 hp |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 80 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Minimum distance of the spindle from the table | 3.9 in |
| Maximum distance of the spindle from the table | 28 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 41.3 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 24 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 24 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 19.7 in/s |
| Maximum feed rate in Y-axis | 19.7 in/s |
| Maximum feed rate in Z-axis | 13.1 in/s |
| Total power demand | 29.5 hp |
| Machine height | 87.7 in |
| Machine length | 117.7 in |
| Machine width | 115.2 in |
| Machine weight | 7716.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc 18-M | |
| RS connection | |
| Electronic wheel for manual operation | |
| Central lubrication | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |















































