- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers BROTHER
- ›
- CNC Vertical Machining Centers BROTHER TC225
CNC Vertical Machining Center BROTHER TC225
CNC Vertical Machining Center BROTHER TC225 was manufactured by the machine manufacturer BROTHER. Machine BROTHER TC225 was built in 1941 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 1941 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 23.6 in |
| Width of the working table | 11.8 in |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 6000 1/min |
| Machine height | 86.6 in |
| Machine length | 70.9 in |
| Machine width | 63 in |
| Machine weight | 2.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































