- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Servo-Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Servo-Hydraulic Press Brakes AMADA
- ›
- CNC Servo-Hydraulic Press Brakes AMADA APX 8025
CNC Servo-Hydraulic Press Brake AMADA APX 8025
CNC Servo-Hydraulic Press Brake AMADA APX 8025 was manufactured by the machine manufacturer AMADA. Machine AMADA APX 8025 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | France |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Stock number | A3124 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 80 t |
| Maximum bending lenght | 98.6 in |
| Number of computer controlled axles | 7 pcs |
| Distance between frames | 80.7 in |
| Throat depth | 15.7 in |
| Maximum approach speed | 0.314961 in/s |
| Maximum distance of the backgauge | 14.6 in |
| Power demand | 12.1 hp |
| Machine height | 121.3 in |
| Machine length | 81.5 in |
| Machine width | 82.7 in |
| Machine weight | 4.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| OPERATEUR OPERATEUR | |
| CNC control | |











































