- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines ZAYER
- ›
- CNC Milling Machines ZAYER 30 KCU 5000
CNC Milling Machine ZAYER 30 KCU 5000
CNC Milling Machine ZAYER 30 KCU 5000 was manufactured by the machine manufacturer ZAYER. Machine ZAYER 30 KCU 5000 was built in 1999 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Mecklenburg-Vorpommern |
| Year of manufacture | 1999 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 35 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 6000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 196.9 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 59.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 78.7 in |
| Minimum rotary speed of the horizontal spindle | 35 1/min |
| Maximum rotary speed of the horizontal spindle | 6000 1/min |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 430 | |
| Technical documentation | |












































