- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines SPINNER
- ›
- CNC Milling Machines SPINNER MVC 850
CNC Milling Machine SPINNER MVC 850
CNC Milling Machine SPINNER MVC 850 was manufactured by the machine manufacturer SPINNER. Machine SPINNER MVC 850 was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 15458 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 39.4 in |
| Width of the working table | 20.1 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1543.2 lb |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 33.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Total power demand | 40.2 hp |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC FANUC 21i MB | |















































