- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines MECOF
- ›
- CNC Milling Machines MECOF CS 140
CNC Milling Machine MECOF CS 140
CNC Milling Machine MECOF CS 140 was manufactured by the machine manufacturer MECOF. Machine MECOF CS 140 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 472.4 in |
| Width of the working table | 39.4 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 55115.6 lb |
| Power of the spindle drive | 33.5 hp |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 2000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 366.1 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 82.7 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |











































