- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines KiHeung
- ›
- CNC Milling Machines KiHeung KNC U 1000
CNC Milling Machine KiHeung KNC U 1000
CNC Milling Machine KiHeung KNC U 1000 was manufactured by the machine manufacturer KiHeung. Machine KiHeung KNC U 1000 was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 161.4 in |
| Width of the working table | 41.3 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 22046.2 lb |
| Power of the spindle drive | 29.5 hp |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 141.7 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 49.2 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 63 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































