- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines HURCO
- ›
- CNC Milling Machines HURCO BMC 50
CNC Milling Machine HURCO BMC 50
CNC Milling Machine HURCO BMC 50 was manufactured by the machine manufacturer HURCO. Machine HURCO BMC 50 was built in 1989 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 1989 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Stock number | 15138 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 74.8 in |
| Width of the working table | 35.4 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 3306.9 lb |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 52 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 29.9 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 23.6 in |
| Total power demand | 33.5 hp |
| Machine weight | 10.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Ultimax 3 ULTIMAX 3 | |
















































