- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines EMCO
- ›
- CNC Milling Machines EMCO VMC 300
CNC Milling Machine EMCO VMC 300
CNC Milling Machine EMCO VMC 300 was manufactured by the machine manufacturer EMCO. Machine EMCO VMC 300 was built in 1995 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1995 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15758 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 33.5 in |
| Width of the working table | 13.8 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 16.5 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 13 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 15.7 in |
| Total power demand | 20.1 hp |
| Machine height | 96.5 in |
| Machine length | 90.6 in |
| Machine width | 94.5 in |
| Machine weight | 3.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerik 810 M | |
| Technical documentation | |




















































