- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines DMG
- ›
- CNC Milling Machines DMG DMF 300 Linear
CNC Milling Machine DMG DMF 300 Linear
CNC Milling Machine DMG DMF 300 Linear was manufactured by the machine manufacturer DMG. Machine DMG DMF 300 Linear was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 15656 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 102.4 in |
| Width of the working table | 23.6 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 86.6 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 28.3 in |
| Machine height | 104.3 in |
| Machine length | 208.7 in |
| Machine width | 110.2 in |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens 840 D | |






















































