- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines DECKEL
- ›
- CNC Milling Machines DECKEL FP 42 NC
CNC Milling Machine DECKEL FP 42 NC
CNC Milling Machine DECKEL FP 42 NC was manufactured by the machine manufacturer DECKEL. Machine DECKEL FP 42 NC was built in 1987 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1987 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Stock number | 14891 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 51.2 in |
| Width of the working table | 33.5 in |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 46.1 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 19.7 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 14.6 in |
| Total power demand | 5.4 hp |
| Machine height | 82.7 in |
| Machine length | 161.4 in |
| Machine width | 149.6 in |
| Machine weight | 4409.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Deckel Dialog 4 | |


















































