- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines CME
- ›
- CNC Milling Machines CME FS 4
CNC Milling Machine CME FS 4
CNC Milling Machine CME FS 4 was manufactured by the machine manufacturer CME. Machine CME FS 4 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 5554 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 118.1 in |
| Width of the working table | 39.4 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 17637 lb |
| Power of the spindle drive | 33.5 hp |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 5000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 118.1 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 39.4 in |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































